Dzień: 3 września 2021

Ogólnopolska Konferencja Naukowa Literackie Podlasie kobiet – autorki, bohaterki, czytelniczki

Białystok, 13 września 2021 r.

Konferencja będzie poświęcona „literackiemu Podlasiu kobiet”. W tak określonym przedmiocie badań spotykają się dwa specyficzne doświadczenia: kobiecość i lokalność, w tym przypadku podlaska. Refleksji poddane zostaną m.in. kobiety jako patronki białowieskiej przyrody i przestrzeni publicznej w XXI wieku, twórczość Elżbiety Michalskiej, Piotra Nesterowicza, Krzysztofa Gedroycia, Joanny Siedleckiej, Melanii Burzyńskiej, Agnieszki Suchowierskiej, Marty Guśniowskiej, Miry Łukszy. Uczestnicy konferencji przyjrzą się kobietom-autorkom, ale też bohaterkom literatury. Przedmiotem namysłu będą ich społeczne awanse, migracje (zwłaszcza wieś-miasto), rola w przestrzeni publicznej i intymnej czy topika kobiecego doświadczenia.

Sesja będzie miała charakter hybrydowy – referatów można wysłuchać na żywo bądź online (link poniżej). Wstęp wolny na wszystkie obrady.

Konferencja jest kolejnym przedsięwzięciem stanowiącym efekt współpracy Zespołu Badań Regionalnych, Zakładu Literatury XIX wieku i Kultur Regionalnych oraz Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku i została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Link do obrad:

Meeting ID: 946 5935 6996
Passcode: 0R95Ld

Zapraszamy na Festiwal Literacki Zabrane!

Zapraszamy na Festiwal Literacki Zebrane!

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów w partnerstwie z Wydziałem Filologicznym UwB i Uniwersytetem w Białymstoku ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników literatury na Festiwal Literacki Zebrane. Impreza odbędzie się w dniach 7-11 września 2021 w klubie Zmianie Klimatu przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku. Wstęp wolny.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe będą również transmitowane online.

Festiwal potrwa aż 4 dni! Organizatorzy przygotowali 7 spotkań z pisarzami oraz ekspertami. Nie zabraknie też dobrej muzyki – w tym roku wystąpi Mikołaj Trzaska, autor ścieżki dźwiękowej do filmów Wojciecha Smarzowskiego. Jak zwykle wydarzeniu towarzyszyć będą nowości, premiery, gorące dyskusje. Na stoisku TaniaKsiazka.pl, jednej z największych polskich księgarni internetowych, będzie można nabyć w atrakcyjnej cenie pozycje wszystkich zaproszonych na festiwal gości. Księgarnia jest sponsorem całego festiwalu. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest dr hab. Marek Kochanowski, prof. UwB z Wydziału Filologicznego.

Więcej informacji oraz program na: facebook.com/ZebraneFestiwalLiteracki

Program 12. Festiwalu Literackiego Zebrane:

7.09 (wtorek)
19:00 – spotkanie autorskie z Mikołajem Trzaską
21:00 – koncert projektu Mikołaja Trzaski

8.09 (środa)
18:00 – spotkanie autorskie z Mirą Marcinów
20:00 – spotkanie autorskie z Adamem Leszczyńskim

9.09 (czwartek)
19:00 – spotkanie autorskie z Aleksandrą Lipczak

10.09 (piątek)
18:00 – spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim
20:00 – spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą

11.09 (sobota)
18:00 – spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem

Festiwal dofinansowano z budżetu Miasta Białystok.