Międzynarodowy Dzień Frankofonii

Szanowni Państwo,

20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Frankofonii, święto wspólnoty, której bliski jest język francuski oraz wartości, które niesie on ze sobą.

Pracownia Literatury Francuskiej i Frankofońskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku pragnie wpisać się w światowe obchody. Na 22 marca – wtorek – zaplanowaliśmy dwa wydarzenia kulturowe, na które zapraszamy Państwa bardzo serdecznie.

O godzinie 10.00, w Auli Wydziału Filologicznego przy Placu NZS 1 odbędzie się wykład z cyklu Prelekcji mistrzów, który wygłosi Pani Elżbieta Sikora, należąca do grona najważniejszych współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej i elektronicznej. Przybliży ona arkana jednej ze swych najświetniejszych oper – Madame Curie (2011).

O godzinie 15.00, wspólnie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, zapraszamy Państwa na Popołudnie z poezją (L’après-midi d’une poésie). Studenci filologii francuskiej zaprezentują wiersze Marii Krysińskiej, poetki przełomu XIX i XX wieku uważanej za inicjatorkę wiersza wolnego. Utwory przedstawią w dwóch wersjach językowych: w oryginale po francusku oraz w tłumaczeniu na język polski. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy Podlaskiej, przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej 14a.

Jesteśmy w trudnym i ciężkim momencie czasu. Ale to właśnie w chwilach smutku i cierpienia sztuka może odegrać znaczącą rolę w życiu każdego z nas. Muzyka i Literatura przyniosą nam nie tylko ukojenie i ulgę, ale również wiarę w piękno, które trwa, zachwyca i zwycięża.

Zapraszamy serdecznie!

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku