Dzień: 2022-09-14

Spotkanie z P. Anną Bańkowską – Anne z Zielonych Szczytów, Anne z Avonlea i Anne z Redmondu

Wydział Filologiczny ma zaszczyt zaprosić na spotkanie z Anną Bańkowską, poświęcone jej najnowszym tłumaczeniom powieści o Anne Shirley – Anne z Zielonych Szczytów, Anne z Avonlea i Anne z Redmondu. Wydarzenie jest częścią IX Kongresu Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich, który odbędzie się na Uniwersytecie w Białymstoku w dniach 21-23 września b.r. Spotkanie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Białegostoku oraz patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Szczegóły wydarzenia:

– 21 września 2022 godz. 18:30
– Uniwersyteckie Centrum Kultury (Konstantego Ciołkowskiego 1N)
– WSTĘP WOLNY

Prosimy o zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu drogą mailową do 20 września 2022: 9ptbkcongress@gmail.com

Anna Bańkowska (1940) – polonistka ze specjalnością językoznawczą, redaktorka i tłumaczka literatury anglojęzycznej. Autorka antologii My mamy kota na punkcie kota (2006) oraz Wierszy cytowanych (2020). Współpracuje z różnymi wydawnictwami, ma na koncie ponad sto przekładów prozy, poezji i dramatów. Najchętniej tłumaczy ambitną beletrystykę, nie stroni od dobrego kryminału, chętnie podejmuje się powtórnych przekładów klasyki. W wolnych chwilach czyta książki, rozmawia o książkach, pisze o książkach oraz uprawia wierszykarstwo stosowane. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, którego jest współzałożycielką, a od 2019 roku członkinią honorową. W 2013 roku została odznaczona brązowym medalem Gloria Artis. Mieszka w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Krzysztof Majer, tłumacz literatury pięknej i tekstów naukowych, absolwent specjalizacji translatorskiej (literatura piękna), adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Północnoamerykańskiej na Uniwersytecie Łódzkim.

Szczegółowe informacje i aktualności znajdą Państwo na FB wydarzenia:

IX Kongres Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich na UwB

W dniach 21-23 września b.r. Uniwersytet w Białymstoku będzie gościł uczestników IX Kongresu Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. To prestiżowe cykliczne wydarzenie, organizowane w tym roku przez Wydział Filologiczny UwB, zgromadzi liczne grono badaczy Kanady z ośrodków uniwersyteckich z Polski i zagranicy. Dziewiąta edycja zatytułowana „Eye/I on Canada: Exclusion and Inclusion / Voix/Voie du Canada: Exclusion et Inclusion” poświęcona jest szeroko rozumianym kwestiom wykluczenia i praktykom inkluzywnym w kontekście kanadyjskim lub kanadyjsko-polskim. Kongresy PTBK mają charakter interdyscyplinarny, gromadzą bowiem naukowców z zakresu polityki i polityki publicznej, stosunków międzynarodowych, studiów społecznych, historii, literatury i sztuki, studiów kulturowych i medialnych, lingwistyki, a także pisarzy i artystów związanych z Kanadą. Są też efektem współpracy polskich kanadystów i romanistów zajmujących się kulturą Quebecu. Odbywają się co trzy lata. Tegoroczne wydarzenie uświetni obecność znamienitych gości: Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon oraz Anny Bańkowskiej, znakomitej tłumaczki, której niedawny przekład Anne z Zielonych Szczytów (Wyd. Marginesy, 2022) wywołał niemałe poruszenie na polskiej scenie literackiej.

Wykłady plenarne wygłoszą:

• prof. Eva Darias-Beautell z University of La Laguna (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)
  • dr hab. Dagmara Drewniak, prof. UAM z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. dr hab. Józef Kwaterko z Instytut Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego
  • prof. Maria Löschnigg z University of Graz (Austria)
  • prof. Joel Sokolsky z Royal Military College of Canada (Kingston, Kanada)

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie kongresu: