460. Urodziny Szekspira

08.05.2024

We wtorek, 23 kwietnia, na Wydziale Filologicznym świętowaliśmy 460. Urodziny Szekspira. Co prawda, dramaturg nie był obecny ciałem, lecz z pewnością wszędzie unosił się jego duch. Jak przystało na prawdziwe święto – w końcu solenizant niebagatelny! – były balony, tort i przebrania.  460. Urodziny Szekspira to jednak przede wszystkim dzień pełen warsztatów i prelekcji, dzięki którym można było przypomnieć sobie klasyczne dzieła angielskiego pisarza i ponownie zakochać się w poszczególnych jego frazach.

Wydarzenie prelekcją rozpoczęła profesor Bernadetta Puchalska-Dąbrowska, która opowiedziała o teatrze w czasach elżbietańskich. Wśród późniejszych atrakcji można wymienić escape room, grę w krokieta, czy też warsztaty teatralne inspirowane sztukami dramaturga. Ponadto, uczestnicy mogli spróbować się zarówno w kreatywnym pisaniu, malowaniu do poszczególnych fragmentów dzieł, jak i "recyklingu sonetów", czyli tworzeniu nowych z fragmentów już napisanych.

Nie zabrakło też czasu na kawę, herbatę i ciasto. Ten czas uświetniła z kolei dr Dorota Guzowska, która opowiedziała o angielskich herbacianych tradycjach. Odbywały się także różne minigry – chętni rywalizowali w milionerach i tabu związanych z Szekspirem. Ten element urodzin autorską prelekcją i minigrą uzupełniła p. Diana Ebelashvili.

Urodziny zakończyły się w szczególny sposób. Swoją obecnością zaszczyciła je bowiem Krystyna Konecka, wybitna poetka i dziennikarka, a tego dnia – przede wszystkim szekspirolożka. Opowiadając o swoich wierszach i podróżach, stworzyła „Ogród sonetów". Z pewnością dla wszystkich zgromadzonych było to niezwykłe doświadczenie – świadectwo pasji połączonej z życiem i literaturą. W stworzeniu „Ogrodu" pomógł także Patryk Ołdziejewski, aktor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, który odczytał kilka sonetów.

Poprzednie Urodziny Szekspira odbyły się na naszym wydziale równo 10 lat temu, 23 kwietnia 2014 roku. Większość spośród tegorocznych organizatorów miało wówczas niewiele ponad 10 lat, a o Szekspirze być może ledwie słyszało. Mamy nadzieję, że za kolejne 10 lat będzie je świętować kolejne pokolenie. Każda okazja do zbliżenia z angielskim dramaturgiem jest cenna. A jeśli można to jeszcze połączyć z atrakcjami, które zaangażują akademicką i szkolną społeczność – to tylko lepiej.

SKN Klub Humanistów Uniwersytetu w Białymstoku
Studenci i studentki I roku filologii polskiej nauczycielskiej

dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB
dr hab. Katarzyna Kościewicz