Dr hab. Anetta Bogusława Strawińska reprezentowała Uniwersytet w Białymstoku w Wilnie podczas międzynarodowego zjazdu badaczy zorganizowanego przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy

01.06.2024

Dr hab. Anetta Bogusława Strawińska reprezentowała Uniwersytet w Białymstoku na Litwie w Wilnie w dn. 23-25 maja 2023 roku podczas międzynarodowego zjazdu badaczy zorganizowanego przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy przy wsparciu m.in. Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Instytutu Polskiego w Wilnie i Tautinių Mažumų Departamentas Prie Lietuovos Respublikos Vyriausybės. Podczas XI Międzynarodowej Interdyscyplinarne Konferencji Naukowej nt. Miejsce Litwy i Polski w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej - postępy, wyzwania, perspektywy dyskutowano o historii, realizacji i perspektywach Traktatu Polsko-Litewskiego. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: dr Andrzej Olechowski, prof. Jan Widacki, dr Dainius Junevičius, dr hab. Jarosław Wołkonowski, prof. UwB, Czesław Okińczyć oraz dr Mariusz Antonowicz. Sesję plenarną otworzył referat dr hab. Jerzego Halickiego, prof. UwB nt. Filia UwB w Wilnie jako dzieło dialogu polsko-litewskiego. Kolejni referenci mówili o miejscu Polski i Litwy w Inicjatywie Trójmorza (dr hab. A. Orzelska-Strączek, prof. ISP PAN), miejscu obu państw w procesach integracji energetycznej w Europie (dr hab. G. Wojtkowska-Łodej, prof. SGH), o współpracy wojskowej (prof. V. Rakutis, Uniwersytet Kłajpedzki, Poseł na Sejm Republiki Litewskiej). Dr hab. Anetta Bogusława Strawińska zabrała głos w sesji plenarnej dotyczącej procesów integracyjnych w perspektywie kulturowej, tj. różnych wymiarów tożsamości. Wygłosiła referat: Językowe kontakty polsko-litewskie w kontekście puryzmu obronnego przełomu XIX i XX wieku. Zagadnienia leksykalne.