Nie żyje profesor Anna Sitarska

26.04.2023

21 kwietnia 2023 roku w wieku 84 lat zmarła profesor Anna Sitarska, polska bibliotekoznawczyni, związana z Uniwersytetem Warszawskiem, Biblioteką Narodową, Zamkiem Królewskim, Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem w Białymstoku.

Urodziła się 29 czerwca 1938 roku w Baranowie koło Ostrołęki. W 1956 roku ukończyła Państwowe Liceum Bibliotekarskie w Łodzi, następnie studia bibliotekoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim, uwieńczone w 1961 roku pracą magisterską „Jerzy Andrzejewski. Bibliografia podmiotowa i przedmiotowa” przygotowaną na seminarium bibliograficznym dr. Michała Ambrosa. W 1969 roku uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora na podstawie pracy poświęconej organizacyjnym i metodycznym problemom automatyzacji bibliografii, napisanej pod kierunkiem profesor Krystyny Remerowej. W 1990 roku habilitowała się na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie rozprawy zatytułowanej „Systemowe badania bibliotek. Studium metodologiczne”. Pracę naukową i dydaktyczną realizowała na uczelniach w Warszawie, Łodzi, Krakowie. W latach 1996-2003 związana była z Uniwersytetem w Białymstoku. Jej szerokie zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół trzech obszarów problemowych: metody tworzenia i wykorzystywania informacji o piśmiennictwie w warunkach technologii komputerowej, analizowanie i projektowanie bibliotecznych systemów informacyjnych oraz teoretyczne i metodologiczne podstawy bibliotekoznawstwa i wiedzy o informacji społecznej. Była współautorką opracowania Jan Paweł II poza cenzurą PRL: bibliografia 1976-1989, autorką licznych publikacji branżowych, m.in.: Nowe formy informacji bibliograficznej, Nowe metody i techniki bibliografii, Systemowe badania bibliotek: studium metodologiczne. W 2013 roku za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, za zasługi na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jednym z najważniejszych wspomnień, jakie mam związane z Profesor Sitarską, była jej nieustająca pasja do badań naukowych i ciągłe dążenie do poznawania nowych rzeczy. Była osobą, która nigdy się nie poddawała i zawsze szukała nowych wyzwań. Jej praca była dla niej nie tylko obowiązkiem, ale również pasją, którą chętnie dzieliła się z innymi. Pani Profesor miała nieprzeciętne zdolności intelektualne, które pozwalały na rozumienie i postrzeganie świata w sposób, który wykraczał poza granice ówczesnej wiedzy. Nie zadawalała się zastaną sytuacją i marzyła o tym, aby zmienić swoje otoczenie. Jej postawa przypomina nam, że czasem nasza pasja i wyobraźnia mogą nas ponieść poza granice obecnej rzeczywistości, ale mimo to, warto walczyć o swoje marzenia, bo w końcu może pojawić się czas, w którym będą one możliwe do zrealizowania.

Katarzyna Zimnoch