Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kinesiology Taping w Logopedii”

27.05.2024

W dniach 10–12 maja 2024 r. w siedzibie Wydziału Filologicznego odbywała się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kinesiology Taping w Logopedii”, zorganizowana w ramach ministerialnego programu „Doskonała Nauka II”.

Współorganizatorami wydarzenia byli Zakład Stosowanego Językoznawstwa Polonistycznego na Wydziale Filologicznym UwB oraz IREHAMED Fizjoterapia i Fizjoprofilaktyka w Lublinie. Jest to szóste spotkanie z cyklu Białostockich Spotkań Młodych Logopedów (BSML), które na Wydziale Filologicznym odbywają się od 2017 r.

W czasie konferencji można było wysłuchać referatów językoznawców logopedów akademickich oraz wspaniałych praktyków z kraju (Torunia, Lublina, Warszawy), a także absolwentek Studiów Podyplomowych Logopedycznych UwB. Obradom przysłuchiwało się ponad pięćdziesięciu gości – przede wszystkim logopedów różnych specjalności, praktykujących w szkołach, poradniach, prywatnych gabinetach, szpitalach oraz w innych placówkach terapeutycznych, studentów logopedii, doktorantów, jak również otwartych na współpracę przedstawicieli publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej. Gościem honorowym spotkania był nestor białostockiej logopedii – dr Antoni Balejko.

To święto filologicznej logopedii, która od ponad trzech dziesięcioleci na Wydziale Filologicznym kształci przyszłych logopedów z Białegostoku oraz bliższych i dalszych okolic Podlasia. Kiedy planowaliśmy to wydarzenie, chcieliśmy pokazać ciągłość między zdobywaniem kwalifikacji na naszych Studiach Podyplomowych Logopedycznych, rozwojem zawodowym na specjalistycznych kursach, które – z myślą przede wszystkim o naszych słuchaczach i absolwentach – proponujemy w ramach BSML a podejmowaniem krytycznej refleksji nad narzędziami, którymi operuje się w codziennej praktyce terapeutycznej – mówi dr dr Diana Saniewska, językoznawczyni logopedka, organizatorka wydarzenia. Zależy nam na tym – wyjaśnia dr Saniewska – by absolwenci Studiów Podyplomowych Logopedycznych na Wydziale Filologicznym UwB byli rozpoznawani w Białymstoku jako specjaliści wysokiej klasy, władający metodami uznawanymi w paradygmacie evidence-based medicine – te kryteria spełnia kinesiology taping w obszarze logopedii.

Po części konferencyjnej goście mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Historii Medycyny i Farmacji w Pałacu Branickich oraz poznania z bliska uroków Białegostoku, co pozwoliło zrealizować integracyjny charakter przedsięwzięcia.

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Magnificencja Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Instytut Edukacji Logopedycznej z Lublina oraz Pracownia Rozwoju Poznawczego z Białegostoku.

ktwlogopedii_stopka.jpg