Relacja z Inauguracji r. ak. 2024/2025 na Wydziale Filologicznym

02.10.2024
             2 października 2024 r. (w środę) o godz. 10.00 w Auli Wydziału Filologicznego UwB odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Wydziale Filologicznym.
Fotorelacja z inauguracji:

Inaugurację otworzył dziekan Wydziału prof. Jarosław Ławski, który przedstawił Kolegium Dziekańskie powołane na nową kadencje. Tworzą je: prof. Violetta Wejs-Milewska, Prodziekan ds. strategii, dr Beata Piecychna, Prodziekan ds. naukowych i współpracy międzynarodowej, dr Beata Wyszyńska, Prodziekan ds. dydaktycznych.
              W krótkim przemówieniu dziekan powitał studentów rozpoczynających edukację na Wydziale, wskazał na osiągnięcia dotychczasowe Wydziału (m.in. uruchomienie kierunku twórcze pisanie, realizację granów NPRH i NCN)  i stojące przed środowiskiem filologicznym wyzwania: ewaluację, wizytację PKA, przeprowadzkę do nowego budynku w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego.
           Z kolei głos zabrał JM Rektor UwB prof. Mariusz Popławski, który podziękował pracownikom Wydziału za dotychczasowe wysiłki, wskazując jednocześnie na zadania, jakie stają przed wydziałowa wspólnotą: konieczność podnoszenia jakości kształcenia, otwieranie nowych kierunków, ewaluację działalności naukowej.
          W imieniu Wicemarszałka Senatu RP, Pana Macieja Żywny, list z zyczeniami na nowy rok akademicki odczytała Pani mgr Jolana Gadek.
          Dziekan powitał na sali obecnych gości, w tym, prócz wymienionych JM Rektora i przedstawicielki Wicemarszałka Senatu: prorektora UwB, dra hab. Krzysztofa Korotkicha, prof. UwB, dziekana Wydziału Biologii prof. Andrzeja Bajguza, Panią dyr. Książnicy Podlaskiej mgr Beatę Zadykowicz oraz kierownika Działu Badań Filologiczno-Bibliograficznych tejże placówki dra Łukasza Zabielskiego, Panią Prodziekan Wydziału Prawa dr Kamilę Bezubik, Panią Prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji dr Agatę Butarewicz-Głowacką, poetkę Panią Aleksandrę Nowacką, przedstawicielki szkół ponadpodstawowych, z którymi współpracuje Wydział, dr Elwirę Tomczyk (XI LO W Białymmstoku) i dr Martę Białobrzeską (Społeczne Liceum Ogólnokształcące) przedstawicieli otoczenia społecznego, w tym Urzędu Pracy, a także emerytowanych pracowników Wydziału w osobach Pani mgr Bożeny Poniatowicz i Pani Ireny Andrysewicz.
         W sposób szczególny dziekan powitał na sali i przedstawił zaczynającym naukę studentom nowego kierownika Dziekanatu Panią mgr Martę Bulwin oraz nowego Dyrektora administracyjnego Wydziału Filologicznego Panią mgr Annę Skrodzką.
          Po immatrykulacji studentów, której dokonały dr Beata Wyszyńska i prof. Violetta Wejs-Milewska, głos zabrali przedstawiciele studentów: Pana Rafał Perkowski - Prezes Rady Samorządu Studenckiego, Pani Laura Czyż - Prezes Koła Naukowego "Klubu Humanistów" oraz Pani Wiktoria Stekla - Prezes Koła Naukowego Edytorów "Asterysk".
          Centralnym punktem inauguracji był wykład inauguracyjny językoznawczyni, romanistki, Pani dr hab. Joanny Cholewy, prof. UwB, zatytułowany: "Czy zakochać się na zabój to wpaść po uszy? Kilka refleksji w perspektywie polsko-francuskiej", który nagrodzono gromkimi brawami.
          Inaugurację uświetnił po raz kolejny znakomity występ Chóru Miasta Białegostoku z XI LO im. Rotmistrza Witolda  Pileckiego w Białymstoku pod kierunkiem Pani dr hab. Marty Wróblewskiej, który wykonał Mazurka Dąbrowskiego, hymn Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus igitur. Występy chóru spotkały się z wielkim uznaniem uczestników inauguracji.
          Po zamknięciu uroczystości dziekan zaprosił gości i pracowników na okolicznościowe spotkanie.