WYKŁAD WOJCIECHA KASSA O POEZJI I JUBILEUSZOWE SPOTKANIE Z POETĄ

02.10.2024

2 października 2024 r. poeta, eseista, prozaik Wojciech Kass – zarazem dyrektor Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu, pisarz odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015), juror wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, inicjator i sekretarz nagrody poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz” – spotkał się ze swymi czytelnikami w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w cyklu spotkań „Środy Literackie”. W spotkaniu wzięła udział Małżonka Poety, Pani kustosz  Jagienka Perlikiewicz-Kass. Poeta przedstawił okolicznościowy wykład pokazujący swoje rozumienie poezji współczesnej, czytał własne wiersze, odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Spotkanie poprowadził pan Dominik Sołowiej.

Wieczór ten był również okazją do świętowania Jubileuszu 60. Urodzin pisarza. Z tej okazji organizatorzy – Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego i Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku – przygotowali specjalny program spotkania.  Głos w imieniu gospodarzy zabrała Pani dyr. Beata Zadykowicz z Książnicy Podlaskiej. Zwięzłe laudacje wygłosili: prorektor dr hab. Krzysztof Korotkich, prof. UwB, dr Kamil K. Pilichiewicz oraz prof. Jarosław Ławski. Jubilatowi wręczono okolicznościowy druk zawierający jego wiersz Modlitwa o łagodność rosiczki m.in. z komentarzem prof. Agnieszki Czajkowskiej (UJD, Częstochowa) i dra Kamila K. Pilichiewicza (Dział Badań Filologiczno-Bibliograficznych Książnicy Podlaskiej). Wiersze Wojciecha Kasa i Czesława Miłosza odczytał aktor Teatru Wierszalin Rafał Gąsowski, zaś muzyczną oprawę wieczoru stanowiły pieśni do słów Kassa i Brechta w wykonaniu aktorki tegoż teatru Katarzyny Wolak-Gąsowskiej.

W spotkaniu wzięli udział czytelnicy, miłośnicy poezji, studenci Wydziału Filologicznego oraz jego pracownicy i współpracownicy.