Dr hab. Monika Bednarczuk przeprowadziła kwerendę naukową w Pradze

22.06.2026

Członkini Katedry Badań Porównawczych i Edytorstwa dr hab. Monika Bednarczuk, prof. UwB., przebywała w dn. 25-30 maja br. w Pradze. Celem wizyta była kwerenda biblioteczna i archiwalna związana z realizacją projektu NCN dotyczącego ezoteryzmu w PRL.

Niezmiernie interesujące materiały związane z tą tematyką znajdują się w Muzeum Medycyny (funkcjonującego w ramach Narodowej Biblioteki Medycznej), gdzie przechowywane jest archiwum Zdenka Rejdaka - głównego propagatora psychotroniki w bloku wschodnim. Rejdak utrzymywał kontakty z osobami i grupami zajmującymi się zjawiskami paranormalnymi z całego świata, w tym ze stowarzyszeniami z Polski. A dzięki życzliwości mgr Veroniki Löblovej reprezentującej Muzeum dr Bednarczuk mogła również zapoznać się z ciekawszymi eksponatami ze zbiorów tej instytucji.

Galeria zdjęć
©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.