II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Literatura i konteksty” Emocje w literaturach słowiańskich

Data: 16 - 17.05.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku

Katedra Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”

Zakład Białorutenistyki i Literatur Wschodniosłowiańskich

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia

mają zaszczyt zaprosić na

II Międzynarodową Konferencję Naukową

z cyklu „Literatura i konteksty”

EMOCJE W LITERATURACH SŁOWIAŃSKICH

która odbędzie się w dniach 16-17 maja 2024 r. w Białymstoku.

Słowo w dziele literackim występuje zawsze w jakimś kontekście, z którego wyrasta i w którym jest zanurzone. Literatura jest bowiem zjawiskiem kontekstualnym i kulturowo determinowanym. Szeroko pojmowana kultura z jednej strony wypełnia utwór literacki (bądź inne dzieło sztuki) określonymi treściami, z drugiej zaś otwiera możliwość wciąż nowych odczytań i interpretacji. Należy zdawać sobie sprawę także z odmiennych sposobów istnienia literatury w świadomości różnorako ukształtowanego odbiorcy, który wnosi do tekstu swój horyzont oczekiwań i swoją przestrzeń doświadczeń. Dlatego konteksty – rozumiane jako podlegające nieustannym zmianom zespoły norm, wartości, znaczeń i wreszcie różnorakich typów dyskursów –pozwalają redefiniować literaturę i poddawać różnorodnej w swej świeżości weryfikacji.

W drugiej z cyklu konferencji „Literatura i konteksty” proponujemy przede wszystkim refleksję skupiającą się wokół sfery emocjonalnej człowieka. Podejmując próbę odpowiedzi na pytania: czym są emocje w dziele sztuki i na ile literatura – czy szerzej sztuka – jest ekspresją emocji autora, na ile zaś zdolna jest wyzwalać je w odbiorcy dzieła, chcielibyśmy skoncentrować się na sposobie uobecniania (się) emocji w przestrzeniach wyznaczanych przez język sztuki, w tym głównie literatury.

Interesować nas zatem będą głównie następujące kwestie:
– świat emocji – emocje jako przedmiot przedstawienia i temat w literaturze, filmie, sztukach plastycznych, etc.;
– bogactwo, intensywność i rodzaj  przeżyć (emocje pozytywne i negatywne, traumy);
– rzeczywiste i przeniesieniowe relacje międzyludzkie: damsko-męskie, damsko-damskie, męsko-męskie, układy niebinarne;
– relacje interpersonalne w rodzinie;
– dziecko w świecie emocji;
–  zarządzanie emocjami (sposoby wyrażania, pobudzania i hamowania emocji);
– emocje w budowaniu tożsamości lub tożsamość osobista w ujęciu emotywno-refleksyjnym;
– patriotyzm jako więź emocjonalna i przywiązanie do pewnych wartości;
– związek między emocjami i władzą (władza, ideologia, emocje; władza emocji i władza nad emocjami);
– związki emocji z językiem (język emocji, emocje w języku).

Katalog zaproponowanych zagadnień jest otwarty, w związku z czym zachęcamy Państwa również do dzielenia się autorskimi ujęciami tematu głównego Konferencji oraz funkcjonującymi w różnorodnych dyskursach rozważaniami nad innymi, istotnymi kulturowo w kontekście problematyki emocji, kwestiami.

Do udziału w Konferencji zapraszamy filologów, historyków, kulturoznawców, socjologów, antropologów i psychologów. Językami Konferencji są język polski i języki wschodniosłowiańskie.

Formularz zgłoszenia uczestnictwa prosimy przesłać do 30.03.2024 roku na adres: literaturaikonteksty@wp.pl.

Konferencja odbędzie się w formacie hybrydowym (w trybie stacjonarnym i online).

Opłata konferencyjna wynosi 450 zł (100 €) dla osób uczestniczących w trybie stacjonarnym lub 300 zł (70 €) dla uczestniczących w trybie zdalnym. Opłata obejmuje druk artykułów, uroczystą kolację, poczęstunek podczas przerw w obradach, materiały konferencyjne.

Koszty udziału w Konferencji (przejazdy, noclegi) ponoszą uczestnicy bądź ich uczelnie macierzyste. Prosimy o samodzielne dokonywanie rezerwacji noclegów. Osobom zainteresowanym udostępnimy jedynie listę hoteli znajdujących się nieopodal miejsca obrad.

O wniesienie opłaty konferencyjnej (wyłącznie po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia tematu wystąpienia) prosimy do 30.04.2024 r. Szczegółowe informacje otrzymają Państwo w osobnym mailu.

Teksty wystąpień o objętości od 20 000 do 30 000 znaków zostaną, po uzyskaniu pozytywnych recenzji, opublikowane w monografii wieloautorskiej, która ukaże się w wydawnictwie z listy ministerialnej lub punktowanym czasopiśmie „Białorutenistyka Białostocka”.

Teksty do publikacji prosimy przesyłać na adres: literaturaikonteksty@wp.pl w nieprzekraczalnym terminie 30.06.2024 r.

W imieniu Organizatorów
Dr Anna Alsztyniuk
Dr Agnieszka Baczewska-Murdzek

Komitet organizacyjny Konferencji