naglowekbial.jpg

Etyka Publikacyjna

Za jeden z głównych priorytetów zespół redakcyjny „Białorutenistyki Białostockiej” uznaje utrzymanie najwyższych standardów etycznych obowiązujących w praktyce wydawniczej. Uczciwość publikowanych treści jest kwestią zasadniczą i musi być zapewniona w procesie recenzyjnym, redakcyjnym i publikacyjnym. Zasady etyczne, stosowane przez wydawcę,  redaktora naczelnego, komitet redakcyjny, recenzentów i autorów rocznika „Białorutenistyka Białostocka” są w pełni zgodne z  zaleceniami COPE (Committee on Publication Ethics).

 

ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE WYDAWCĘ

Wydawca wspomaga działania redaktora naczelnego i komitetu redakcyjnego czasopisma, zapewniając wsparcie techniczne i prawne. Jest odpowiedzialny za przestrzeganie dobrych praktyk redakcyjnych i zasad etyki wydawniczej, a także kontroluje regularnie ich przestrzeganie przez redaktora naczelnego i komitet redakcyjny.

 

ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE REDAKCJĘ

  1. Redaktor naczelny jest odpowiedzialny za przestrzeganie dobrych praktyk redakcyjnych i zasad etyki wydawniczej.
  2. Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu danego tekstu podejmowana jest przez redaktora naczelnego na podstawie recenzji co najmniej dwóch recenzentów zewnętrznych (w czasopiśmie „Białorutenistyka Białostocka” stosowana jest procedura double-blind peer review) i opinii redaktorów tematycznych, redaktorów językowych. Redaktor może także konsultować się z członkami rady naukowej. Na ostateczną decyzję wpływa zgodność z profilem czasopisma. Nie ma na nią wpływu afiliacja autora artykułu, jego pochodzenie, narodowość, poglądy polityczne, płeć, przynależność etniczna, wyznanie itp.
  3. Do obowiązków redaktora naczelnego należy kierowanie procesem zarządzania nadesłanymi materiałami (odpowiada za terminowość procesu recenzji, kwalifikacji do druku i publikacji), dba o brak konfliktu interesów między recenzentami i autorami, odpowiada za przestrzeganie polityki czasopisma dotyczącej praw autorskich i plagiatów. Zobowiązany jest do zbadania wszelkich nieetycznych działań wydawniczych, nawet jeżeli zostaną one ujawnione po publikacji materiału.
  4. Wszelkie przypadki naruszenia obowiązujących w czasopiśmie zasad etycznych stanowią przesłankę do odrzucenia artykułu. Redakcja ma obowiązek stosowania się do aktualnego stanu prawnego w zakresie zniesławienia, naruszenia praw autorskich i plagiatu.
  5. W przypadku uzyskania przez redakcję informacji o naruszeniach przez autora artykułu obowiązujących standardów etycznych podejmowane są działania, mające na celu sprawdzenie zasadności zarzutów.
  6. Artykuły odrzucone przez redakcję (także ich fragmenty) nie mogą być wykorzystane w badaniach własnych przez członków redakcji i recenzentów, bez pisemnej zgody autora.

 

ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE RECENZENTÓW

  1. Recenzenci pomagają redaktorowi naczelnemu w podejmowaniu decyzji redakcyjnych i poprzez jej komunikację z autorami pomagają im poprawić jakość artykułów.
  2. Przed wyrażeniem zgody na recenzowanie, recenzenci powinni wskazać na potencjalny konflikt interesów.
  3. Recenzje powinny być sporządzone w sposób obiektywny i bezstronny, a uwagi sformułowane z jasnym uzasadnieniem tak, by autorzy mogli je wykorzystać dla poprawy jakości swoich artykułów. Recenzenci powinni uzasadnić swoją ocenę pracy, niedopuszczalna jest osobista krytyka autora/autorów nadesłanego materiału.
  4. Recenzent wyraża zgodę na przygotowanie recenzji, jeżeli uzna, że temat i problematyka artykułu są zgodne z jego kompetencjami i zainteresowaniami badawczymi, co pozwoli na przygotowanie rzetelnej i merytorycznej oceny nadesłanego artykułu. Jeżeli recenzenci nie posiadają kwalifikacji do sporządzenia opinii o danym tekście, powinni poinformować o tym redaktora naczelnego i odmówić recenzowania pracy.
  5. Obowiązkiem recenzentów jest poinformowanie redaktora naczelnego o wystąpieniu w recenzowanych pracach przypadków plagiatu i innych wykroczeń badawczych, a także o podejrzeniu wystąpienia potencjalnego konfliktu interesów z autorem/autorami recenzowanych prac, wynikającego ze współpracy lub jakichkolwiek innych wzajemnych relacji z autorem/autorami.
  6. Recenzent nie ma prawa wykorzystywać recenzowanych artykułów lub ich fragmentów do własnych celów bez pisemnej zgody autora.

 

ZASADY ETYCZNE OBOWIĄZUJĄCE AUTORÓW

  1. Autorzy ponoszą pełną odpowiedzialność w związku z oryginalnością, nienaruszaniem praw osób trzecich odnośnie nadsyłanych prac. Jeśli w tekście wykorzystane zostały fragmenty lub stwierdzenia innych autorów, należy odnotować to właściwym przypisem lub cytatem. Autorzy nie mogą składać do publikacji materiałów, które wcześniej zostały opublikowane w takiej samej postaci. Jeśli artykuł jest zmodyfikowaną wersją wcześniejszej publikacji to podczas składania tekstu autor zobowiązany jest do podania tego faktu.
  2. Autorami tekstów powinny być osoby, które wniosły znaczący wkład w koncepcję i realizację badań oraz interpretację ich wyników. Wszyscy autorzy danego artykułu muszą zostać wskazani i muszą zaakceptować ostateczną jego wersję. Redakcja wymaga od autorów publikacji ujawnienia wkładu poszczególnych autorów w powstanie publikacji (z podaniem ich afiliacji oraz kontrybucji, tj. informacji, kto jest autorem koncepcji, założeń, metod, protokołu itp. wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji). Odpowiedni druk deklaracji autorzy wypełniają przed oddaniem tekstu do wydawnictwa.
  3. Obowiązkiem autora jest ujawnienie źródeł finansowania badań, wkładu instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów oraz wszelkich konfliktów interesów, które mogą wpłynąć na ich wyniki lub interpretację.
  4.  Autor ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia redakcji o odkryciu błędu lub nieścisłości w złożonym tekście.
  5. Autor oświadcza, że posiada nieograniczone prawa autorskie do tekstu, który publikuje w czasopiśmie, i udziela wydawnictwu licencji niewyłącznej i nieodpłatnej na korzystanie z autorskich praw majątkowych do danego utworu na zasadach określonych w umowie.
  6. Czasopismo nie akceptuje plagiatów ani innych rodzajów nadużyć i nierzetelności autorskiej (m.in. „ghostwriting”, „guest authorship”). Wszelkie wykorzystanie fragmentów innych prac lub stwierdzeń innych autorów musi być odnotowane w tekście właściwym przypisem lub cytatem i uwzględnione w bibliografii. W przypadku odkrycia przez autora/autorów nierzetelnych danych w nadesłanym przez siebie tekście, powinni oni niezwłocznie zgłosić ten fakt redaktorowi naczelnemu, który rozpocznie procedurę wycofania tekstu z procesu wydawniczego.

 

Procedura antyplagiatowa

  1. Wszystkie zgłoszone materiały poddawane są procedurze sprawdzającej przy pomocy serwisu iThenticate Similarity Check (Crossref) (po zakwalifikowaniu przez redakcję do recenzji przed ich przesłaniem do zewnętrznych recenzentów). Przypadki podejrzenia lub wykrycia plagiatu zobowiązani są także zgłaszać redaktorowi naczelnemu członkowie komitetu redakcyjnego i recenzenci poszczególnych prac. Wszystkie przypadki podejrzenia o plagiat są dokładnie analizowane przez redaktora naczelnego i komitet redakcyjny.
  2. W przypadku podejrzenia o wszelkiego rodzaju nieuczciwości naukowe autorzy mają możliwość ustosunkowania się do wszelkich zarzutów i ich rozsądnego wyjaśnienia.
  3. Postępowanie w przypadku stwierdzenia przewinień, takich jak plagiat, ghostwriting, guest authorship redakcja postępuje zgodne z instrukcjami Committee on Publication Ethics (COPE). Praca jest odrzucana, może zostać podjęta decyzja o skontaktowaniu się z wydawcą skopiowanej pracy i instytucją, którą reprezentuje autor.
  4. Redaktor naczelny i komitet redakcyjny zobowiązani są do rozpatrzenia wszelkich przypadków łamania zasad etycznych obowiązujących w nauce i naruszania zasad rzetelności naukowej, nawet jeśli do ich ujawnienia dojdzie wiele lat od daty publikacji. Informacje o łamaniu ww. zasad etycznych i o naruszaniu zasad rzetelności naukowej archiwizowane są przez redaktora naczelnego czasopisma.

PUBLICATION ETHICS

The editorial team of the Bialystok Bialoruthenics considers it one of its top priorities to maintain the highest ethical standards applicable to publishing practice. Integrity of the published content is of paramount importance and must be ensured in the reviewing, editing and publishing process. The ethical principles applied by the publisher, the editor-in-chief, the editorial committee, the reviewers and the authors of the yearbook "Białorutenistyka Białostocka" are in full compliance with the recommendations of COPE (Committee on Publication Ethics).

 

Ethical Guidelines for the Publisher

The Publisher supports the activities of the Editor-in-chief and Editorial Board by providing technical and legal support. The Publisher is responsible for adherence to good editorial practices and publishing ethics, and regularly inspects the Editor-in-chief and the Editorial Board's adherence to them.

Ethical Guidelines for the Editors

  1. The Editor-in-chief is responsible for adherence to good editorial practices and publishing ethics.
  1. The Editor-in-chief makes the final decision regarding the acceptance for publication or rejection of the submitted materials, consulting the Editorial Board, inhouse editors and at least two external reviewers (the double-blind peer review procedure is used in the journal "Białorutenistyka Białostocka"). The Editor-in-chief may also consult members of the Scientific Board. The decision its compliance with the profile of the journal. The decision does not depend on the author’s affiliation, ethnic background, religious beliefs, etc.
  2. The duties of the Editor-in-chief include directing the process of managing the submitted materials (the Editor-in-chief is responsible for the timeliness of the review process, qualification for printing and publication) and ensuring that there is no conflict of interest between the reviewers and the authors. The Editor-in-chief  is responsible for adhering the journal's policy on copyright and plagiarism.The Editor-in-chief  is obliged to investigate any unethical publishing activities, even if they are discovered after the material is published.
  3. Any violation of the journal's ethical rules is grounds for rejection of the article. The editors are obliged to comply with the current state of the law regarding defamation, copyright infringement and plagiarism.
  4. If the editorial board receives information about violations of the applicable ethical standards by the author of the article, action is taken to verify the validity of the allegations.
  5. Articles rejected by the editorial board (including their excerpts) may not be used in the author's own research by members of the editorial board and reviewers, without the written consent of the author.

Ethical Guidelines for the Reviewers

  1. Reviewers support the Editor-in-chief in the process of qualifying papers submitted to the journal and through its communication with authors help them improve the quality of articles.
  2. Before agreeing to review, reviewers should indicate potential conflicts of interest.
  3. Reviews should be done objectively and impartially, and comments should be made with clear justification so that authors can use them to improve the quality of their articles. Reviewers should justify their assessment of the work, personal criticism of the author(s) of the submitted material is not allowed.
  4. The reviewer agrees to prepare a review if he considers that the topic and issues of the article are consistent with his competences and research interests, which will allow to prepare a reliable and substantive assessment of the submitted article. If reviewers are not qualified to make an opinion on a given text, they should inform the editor-in-chief and refuse to review the work.
  5. It is the reviewers' duty to inform the editor-in-chief of the occurrence of plagiarism and other research misconduct in the reviewed papers, as well as the suspicion of a potential conflict of interest with the author(s) of the reviewed papers, arising from collaboration or any other mutual relationship with the author(s).
  6. The reviewer has no right to use the reviewed articles or their excerpts for his/her own purposes without the written consent of the author.

 Ethical Guidelines for the Authors

  1. Authors bear full responsibility in connection with originality, non-infringement of third-party rights regarding submitted works. If excerpts or statements of other authors are used in the text, it should be noted with a proper footnote or citation. Authors may not submit for publication material that has been previously published in the same form. If the article is a modified version of an earlier publication then when submitting the text the author is obliged to state this fact.
  2. Authors of texts should be persons who have made a significant contribution to the conception and implementation of the research and interpretation of its results. All authors of an article must be identified and must approve the final version of the article. The editors require the authors of the publication to disclose the contribution of individual authors to the publication (with their affiliations and contributions, i.e., information on who authored the concept, assumptions, methods, protocol, etc. used in the preparation of the publication). The corresponding printout of the declaration is completed by the authors before submitting the text to the publisher.
  3. The author is obliged to reveal the sources that have been used for financing the research, contribution and support of academic institutions, associations, and other organizations, or possible conflicts of interests that could have had an impact on the research results.
  4. The author is obliged to immediately inform the Editorial Board about mistakes or inaccuracies that have been found in the submitted text.
  5. The author holds unlimited copyrights to the text that is published in the journal, and gives the Editors a non-exclusive and unpaid license to benefit from the author’s property rights to the text on conditions stipulated in a formal agreement.
  6. The journal does not accept plagiarism or other types of author abuse and dishonesty (including but not limited to "ghostwriting", "guest authorship"). Any use of excerpts from other works or statements by other authors must be noted in the text with an appropriate footnote or citation and included in the bibliography. If the author(s) discovers unreliable data in their submitted text, they should immediately report this fact to the editor-in-chief, who will initiate the procedure for withdrawal of the text from the publishing process.

Anti-plagiarism policy

  1. All submitted materials are subjected to a checking procedure using the iThenticate Similarity Check (Crossref) service (after qualifying by Editor-in-chief and the Editorial Board for review before being sent to external reviewers). Cases of suspicion or detection of plagiarism are also required to be reported to the Editor-In-Chief by members of the Editorial Board and reviewers of individual papers. All cases of suspected plagiarism are carefully analyzed by the Editor-in-chief and the Editorial Board.
  2. In case of suspicion of any kind of scientific dishonesty, the Authors have the right to present their opinions and defend themselves.
  3. The handling of cases of plagiarism, ghostwriting, guest authorship is in accordance with the instructions of the Committee on Publication Ethics (COPE). The work is rejected, a decision may be made to contact the publisher of the copied work and the institution the author represents.
  4. The Editor-in-chief and the Editorial Board are obliged to consider all violations of the ethical principles of science and violations of the principles of scientific integrity, even if they come to light many years after the date of publication. Information on violations of the aforementioned ethical principles and violations of the principles of scientific integrity shall be archived by the Editor-in-chief of the journal.

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.